Teslimat Ve Kargo


Siparişini verdiğim ürün ne zaman elimize ulaşır?

 

Sipariş verdiğiniz ürün sayfasında veya kategorisinde teslimsüresi ile ilgili farklı bir bilgi olmadığı sürece Kredi kartı ile vereceğinizsiparişlerinizde banka onayı anında alınabilmekte ve siparişiniz hemen hazırlıkaşamasına alınabilmektedir. Havale siparişlerinizde yatırmış olduğunuz ödeme,hesaplarımız kontrol edilerek takip edilmekte ve ödemesi gelen siparişlerhazırlık aşamasına alınmaktadır. Eğer siparişinizdeki ürünlerin tedarikaşamasında herhangi bir problem yaşanırsa, ürünle ilgili tüm bilgiler mağazayetkililerimizce sistemimizde kayıtlı e-mail adresinize gönderilmektedir. Satınaldığınız ürünler en kısa süre içinde size ulaştırılmak üzere kargo firmasınateslim edilmektedir. Kargo firmaları paketleri teslim aldıktan sonrabulunduğunuz bölgeye göre 3 İş günü içerisinde, adrese teslimat yapılanbölgelerde adresinize, adrese teslimat yapılamayan bölgelerde ilgili kargoşubesine paketleri ulaştırmaktadır.     

 

Siparişim hangi kargo firması ile gönderilecek?

 

Firmamızın Aras kargo firması ile anlaşması bulunmaktadır.

Aras kargo firmasının hizmetlerini görmek için tıklayınız.

 

Siparişimin kargoya verildiğini nasıl anlayacağım ?

 

Sitemizden vermiş olduğunuz siparişleriniz kargoya teslimedildiğinde, sistemimizde kayıtlı e-mail adresinize siparişiniz ile ilgilikargo gönderi bilgileri otomatik olarak gönderilmektedir.

 

Ayrıca sitemize üye girişi yaptığınızda, hesabım bölümündensiparişlerinizi görüntüleyebilir ve siparişinizin durumunu anlık olarakgörüntüleyebilirsiniz.

 

Siparişimi teslim alırken herhangi bir ücret ödeyecek miyim?


Teslimat sırasında kesinlikle ekstra bir ücretalınmamaktadır. Kargo görevlisi sizden herhangi bir ücret istediği takdirdelütfen bizimle irtibata geçiniz.

 

Siparişim arızalı ya da yanlış geldi ne yapmalıyım?

 

Siparişiniz kargo görevlisi tarafınızdan sizeulaştırıldığında teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolüyapmanız ve herhangi bir hasar durumunda "Hasar Tespit Tutanağı" hazırlatmanızgerekmektedir. Hasar tespit tutanağı ile ilgili olarak dikkat etmeniz gerekenbir diğer husus kargo görevlilerinin tutanakta belirttikleri açıklamalardır.Örneğin, "Kolide hasar bulunmamaktadır. Ürün hasarlıdır." gibi bir tutanak,ürünün taşıma esnasında hasar görmediği şeklinde yorumlanacağından değişimesnasında problem olmaktadır. Hasarlı çıkan ürününüz için mutlaka tam ve doğrukelimelerle tutanak tutulması için görevliyi uyarınız.

 

(Örnek : Ürün elime ulaştığında kontrol edilmiş ve hasarlıolduğu görülmüştür. )

 

Siparişinizi teslim aldıktan sonra fark ettiğiniz hasardurumlarında ise kargo şubenize hemen bilgi vermeniz ve hasar tespit tutanağıhazırlanması doğrultusunda yardım talep etmeniz gerekmektedir. Eğer kargoşubesinden gerekli yardımı alamaz iseniz bize bilgi vermenizi rica ederiz.

 

Kargo görevlisine tutanağı hazırlatarak ürünü bizeulaştırmanız sonucunda, değişim işlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlanacak vetarafınıza bilgi verilecektir.

 

ÖNEMLİ : Elinize hasarlı ulaşan ürününüzü size teslimatıyapan kargo firması ile bize göndermelisiniz.

 

Faturam siparişimle birlikte teslim edilmedi ne yapmalıyım?

 

Kargo ile teslimi yapılan siparişlerin, tamamı faturaya göreve fatura ile kargo firmasına teslim edilmektedir.

Resmi faturalarımız yollanan siparişinizin ayrılmaz birparçasıdır. Faturanız, siparişinizin yer aldığı kolinin dışında, şeffaf plastikbir cep poşeti içinde veya kargo poşetinin üzerindeki şeffaf cepte sizeulaştırılmaktadır.

 

Herhangi bir nedenden dolayı kargo firması tarafından bu cepiçerisinde bulunan fatura size teslim edilmez ise lütfen kargo yetkilisinehatırlatınız ve ısrarla isteyiniz.

 

Tüm taleplerinize rağmen teslim edilemeyen fatura içinlütfen tutanak tutturunuz ve bize bildiriniz. En kısa zamanda kargo firmasınınbulması sağlanacak veya aslı gibidir kaşeli bir kopyası tarafımızdan sizeyollanacaktır.

 

Gelen ürün benim sipariş ettiğim ürün değil? (Numarası,rengi veya ürün kodu farklı)

 

Hatalı/yanlış gelen ürünü iade/değişim formu ve faturası ilebirlikte Aras kargo ile bize gönderebilirsiniz. Ürün bize ulaştığında değişimyapılarak en kısa sürede tarafınıza doğru ürün gönderilecektir.

 

Gelen ürün kusurlu, ne yapmalıyım?

 

Hatalı/kusurlu gelen ürünü iade/değişim formu ve faturasıile birlikte Aras kargo ile bize gönderebilirsiniz. Ürün bize ulaştığındadeğişim yapılarak en kısa sürede tarafınıza yeni ürün gönderilecektir.

 

Siparişimde bulunan ürünlerin hepsi bana ulaşmadı?

 

Siparişinizde 1´den fazla ürün bulunduğu durumlarda, farklıkargolama süreleri varsa gönderimlerimiz parçalı olarak yapılabilmektedir.

 

Ürün sayısı ile size ulaşan faturada belirtilen ürün sayısıaynı olmalıdır. Parçalı her gönderim için ayrı fatura düzenlenmektedir.

 

Faturada belirtilen ürünler pakette bulunmadığı takdirdekargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyiniz ve bizimle irtibata geçiniz.

 

Teslimat zamanında adreste kimse bulunamazsa ne olacak?

 

Kargo görevlisi eğer adreste kimseyi bulamazsa, "Kargoİhbar Notu" bırakır ve kargoyu şubeye geri getirir. Bu durumda kargonunalıcı tarafından 3 gün içinde şubeden alınması gerekmektedir.

 

Sipariş verdikten sonra alıcı ismini veya adresinideğiştirebilir miyim?

 

Siparişiniz henüz sevk edilmediği takdirde alıcı ismini veyaadresini değiştirebilirsiniz. Adresinize gelecek olan kargo görevlisi kimlikkontrolü yaparak vermiş olduğunuz isme teslimat yapacaktır.

 

Kargo Teslimatı Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Sitemizden verdiğiniz siparişinizde bulunan ürünler sizeulaştığında kargo görevlisi yanınızdayken isterseniz teslim fişini imzaladıktansonra kargo paketini açıp kontrol edebilirsiniz. Paket içeriğinde herhangi biryanlışlık ya da eksiklik söz konusu ise kargo tutanağı hazırlatarak bize gerigönderebilir ya da bilgi verebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda kargo görevlisi ile herhangi bir sorunyaşarsanız bize hemen bilgi vermenizi rica ederiz. Tarafımızdan gereklimüdahale en kısa sürede yapılacak ve sorununuz çözüme kavuşturulacaktır.

 

Hangi şehirlerden sipariş verebilirim?

 

Türkiye´nin her yerinden sipariş verebilirsiniz. Türkiyeiçinde herhangi bir konum sınırlamamız yoktur. Ürünlerin teslimatları yalnızcaçalışmakta olduğumuz kargo firmasının bulunduğu bölgelerde yapılabilmektedir.Anlaşmalı olduğumuz kargo firmasının şubesinin olmadığı bölgelerde teslimatyapılamadığından dolayı, müşterilerimizin paketin ulaştırılabildiği kargoşubesine giderek paketi elden teslim almaları gerekebilmektedir.

 

Yurt dışından sipariş verebilir miyim?

 

Şuan için Türkiye dışına gönderim yapılamamaktadır.